top of page
Immortals_Mayas_KB_002.jpg

MILPA

Moja podróż, która w sumie trwała kilka lat, przez cały czas ocierała się o szamanizm. Jako dokumentalista, poszukiwałem ceremonii i rytuałów. Często brałem w nich udział. Podczas wielu z nich, nie można było fotografować.

Od dzieciństwa marzyłem o odkrywaniu starożytnych cywilizacji. Oczami wyobraźni podróżowałem po Peru i Andach. Chciałem dotknąć tego, co Inkowie oraz ich przodkowie stworzyli. 

Krok po kroku przygotowywałem się na to spotkanie. Uczyłem się hiszpańskiego, odkryłem pasję do fotografii i studiowałem archeologię Ameryki Południowej. Pełny pozytywnej energii spędziłem kilka miesięcy w Peru, realizując m.in. materiał dla National Geographic Polska o polskich odkryciach archeologicznych. Moje zainteresowania poszły dalej. Kolejne lata spędziłem w Meksyku i Gwatemali. 

nowe-3886.jpg
peru_5935.jpg

ANDY

book_milpa-05990.jpg

W Meksyku fotografowałem Majów, Mexicas (Azteków), Huicholi, Mazateków, Mixteków i Zapoteków. I za każdym razem zmieniałem się ja i zmieniały się moje aparaty. Być w drodze, to szukać siebie. Dlatego w książce Milpa, opublikowanej w formie pamiętnika, znajdują się zarówno zdjęcia z telefonu, lustrzanki cyfrowej, średniego, jak i wielkiego formatu. 

Moja podróż, która w sumie trwała kilka lat, przez cały czas ocierała się o szamanizm. Jako dokumentalista, poszukiwałem ceremonii i rytuałów. Często brałem w nich udział. Podczas wielu z nich, nie można było fotografować. W takich przypadkach zamiast uwieczniania sytuacji, tworzyłem portrety, z szacunkiem dla okoliczności.

Byłem cierpliwy. Większość fotografii powstała dzięki kierowaniu się intuicją i wielu nieprzypadkowym spotkaniom. 

Malutki pokoik w hoteliku w wiosce koło Teotihuacan w Meksyku. Kilkudniowe oczekiwanie na spotkanie. Wielogodzinne rozmowy z bohaterem. Kolejne dni i w końcu po gradobiciu, rzadko spotykanym o tej porze roku, powstaje portret w polu, nieopodal piramid. Warto było dźwigać przez dwa miesiące wielkoformatowego Sinara. 

Immortals_Aztecs_KB_001.jpg
LightKeeper_Milpa-005.jpg

NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA

 

Nagroda „Najlepsza edycja” za esej fotograficzny wśród wszystkich międzynarodowych artykułów redakcyjnych National Geographic w październiku 2017 r.

Milpa_National_Geographic_10
Milpa_National_Geographic_10
Milpa_National_Geographic_10
Milpa_National_Geographic_10

Znajomy kontaktuje mnie z Omarem, mazateckim szamanem od grzybów. Jadę do Huautla de Jiménez w Oaxaca. Oswajam się z przestrzenią. Trzy dni tworzę w głowie portret mojego bohatera. Biorę udział w ceremonii. Obraz znika. Pojawia się kolejny. Omar odbija w sobie obraz mnicha tybetańskiego. 

W międzyczasie zaczynam pracować nad projektem Korzenie, dotyczącym słowiańskich ceremonii i rytuałów. Spotykam ludzi, biorę udział w zamkniętych świętach. I po pewnym czasie odkrywam, że w Peru, Meksyku i w Polsce, może na całym świecie, istnieją te same korzenie. Różnice są powierzchowne: stroje, języki, wygląd zewnętrzny. Wewnątrz nas drzemią siły, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Zapomnieliśmy, że życie tętni wraz z porami roku i porami dnia. Jesteśmy bardziej związani z Ziemią niż ze światem, który o niej zapomina i kreuje wciąż nowe potrzeby i przyjemności. 

Immortals_Mazatecs_002-3.jpg
Immortals_Zapotecs_KB_005.jpg

KSIĄŻKA

Projektowi towarzyszy książka MILPA. Nawarstwiają się w niej zdjęcia z poszczególnych wyjazdów. Wspomnienia odżywają w nieoczekiwanych momentach. Doświadczenia jednych podróży wpływają na przebieg następnych. Zmieniają się aparaty i sposoby patrzenia. Czasem autor próbuje złapać coś w ramy definicji, czasem odnotowuje tylko luźną impresję. 

 

„Milpa” to zaproszenie do poznania – obcej kultury, samego siebie.

Cena książki MILPA: 100 zł. (wysyłka w Polsce gratis)

 

Mecenasem projektu był Nikon Polska.

GALERIA ZDJĘĆ

Aztekowie (Mexica)
Aztekowie (Mexica)

press to zoom
Majowie
Majowie

press to zoom
Majowie
Majowie

press to zoom
Aztekowie (Mexica)
Aztekowie (Mexica)

press to zoom
1/30
book_milpa-05990.jpg
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Czarny YouTube Ikona
bottom of page