top of page

DOKUMENTY

Film to sztuka. Kocham reżyserować, filmować i montować.

Filmuję czując się fotografem.

To fotograficzny punkt widzenia jest źródłem mojego patrzenia w filmie.

Ponad 20 lat opowiadam historię o człowieku.

Ponad 10 lat prowadzę wywiady z fotografami.

Te spotkania uwrażliwiają mnie na drugiego człowieka.

Awakening-strona.jpg

To była długa droga, dla mnie jako fotografa i filmowca. Z wykształcenia jestem archeologiem, ale to antropologia religii stała się moim zainteresowaniem po studiach. Jako fotograf poznawałem potomków Inków w Peru. Potem fotografowałem Majów, Azteków i Huicholi. Filmowałem Słowian. I tak krok po kroku poznawałem od strony etnograficzno-antropologicznej tematy szamanizmu i pogaństwa.

Roots_Bielatowicz-57-2.jpg

Podróże po Peru, Meksyku i Gwatemali i praca nad szamanizmem

doprowadziły mnie do przyjrzenia się korzeniom Słowian.

Przez kilka lat filmowałem grupę rekonstruktorów ceremonii Słowiańskich.

Efektem tego jest krótki dokument Roots / Korzenie.

Seria etiud "I am" to osobista podróż w wymiar emocji, wglądu w siebie.

Przedstawiam dwie pierwsze części.

Trzecia, a może kolejne powstają razem z moim odkrywanie siebie. 

Dokument o nas. O naszym ciele. O naszym zdrowiu. Glorie poznałem w Cancun, w Meksyku. To był czas, kiedy przechodziłem oczyszczanie organizmu i nie jadłem przez 19 dni. W tym czasie Gloria pomogła mi w pracy z ciałem, z emocjami. Zaprzyjaźniliśmy się.

Dokument, którego realizacja była wielką przyjemnością. Medytacją. Spotkaniem z dziką, nieskażoną naturą.

Najlepsze było to, że cały sprzęt zmieścił się w plecaku. Kompaktowy Olympus z dwoma obiektywami. Bez statywu. Jakże uwielbiam stabilizację w tych nowoczesnych korpusach.

Do projektu zaprosił mnie Marcin Dobas, fotograf. Poszukiwał filmowca do realizacji jego wyprawy na Kamczatkę na zlecenie Olympus Polska. Wybrał moje portfolio. Spędziliśmy niesamowite chwilę. Raz, przy chlebie z masłem i kawiorem, pomyśleliśmy o Krystynie Czubównie. Mocna intencja. Szybko się spełniła. I tak w filmie usłyszycie jej cudowny głos.

To był jeden z moich pierwszych fotoreportaży. Dopiero teraz stworzyłem stronę,

gdzie publikacja wygląda ciekawie pod względem graficznym. Nowe możliwości.

 

Fotografie wykonałem w 2009 roku, ale o filmie zamarzyłem wiele lat później.

Dopiero w 2017 roku udało się zrealizować marzenie. A marzenie dojrzewało kilka lat

w głowie. To były czarno-białe kadry, śnieg sypiący prosto w kamerę.

Wyobrażanie sobie tego miało wielkie znaczenie. Dlaczego? Marzenia najczęściej

stają się rzeczywistością jeśli tylko nie poddajemy się w tym procesie, najczęściej

myślowym. A na działanie przychodzi czas.

MÓJ BAŁTYK to materiał, który powstał z miłości do Bałtyku i potrzeby uświadomienia, jak ważny jest Bałtyk dla każdego z nas, jak wspaniałe mamy wspomnienia z nim związane i w końcu, jak istotna jest jego ochrona.

W 2012 miał nastąpić koniec świata. Czyżby skończył się czas człowieka kukurydzy?

Nad materiałem fotograficznym pracowałem kilka lat. Film był dodatkiem.

Dopiero połączenie z tekstami Jerzego Mrożka nabrało wymiaru dokumentu.

Film otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie BZWBK Press Foto 2012.

Krótkie klipy przedstawiające fragmenty dokumentów. 

Awakening / Przebudzenie - dokument English subtitles
12:08

Awakening / Przebudzenie - dokument English subtitles

Opis polski poniżej It's been a long road for me as a photographer and filmmaker. I am an archaeologist by education, but it was the anthropology of religion that became my interest after my studies. As a photographer, I got to know the descendants of the Incas in Peru. Then I photographed the Mayas, Aztecs and Huichols In Mexico and Guatemala. I was filming the Slavs. And so, step by step, I learned about shamanism and paganism from the ethnographic and anthropological point of view. Photographic materials appeared in the pages of National Geographic Polska. The movie "Awakening" is a continuation of "Roots", which you can watch here: https://www.youtube.com/watch?v=Yubf5XEAt6A&t=9s The documentary interview with me covers all these journeys: https://www.youtube.com/watch?v=zQMuEyav_EE&t=1s In 2022, I was filming Jare Gody in the Pagan Rituals Iceland group. It is thanks to them that the movie "Awakening" was made. To była długa droga, dla mnie jako fotografa i filmowca. Z wykształcenia jestem archeologiem, ale to antropologia religii stała się moim zainteresowaniem po studiach. Jako fotograf poznawałem potomków Inków w Peru. Potem fotografowałem Majów, Azteków i Huicholi. Filmowałem Słowian. I tak krok po kroku poznawałem od strony etnograficzno-antropologicznej tematy szamanizmu i pogaństwa. Materiały fotograficzne pojawiły się na łamach National Geographic Polska. Film "Przebudzenie" to kontynuacja "Korzeni", który możecie obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Yubf5XEAt6A&t=9s Wywiad dokumentalny ze mną porusza tematy wszystkich tych podróży: https://www.youtube.com/watch?v=zQMuEyav_EE&t=1s W 2022 roku filmowałem Jare Gody w grupie Pagan Rituals Iceland. To właśnie dzięki nim powstał film "Przebudzenie". Reżyseria, ujęcia filmowe, montaż / Directed, filmed, edited Krystian Bielatowicz / Ambasador Panasonic Polska https://www.lightkeeper.pl www.bielatowicz.com Muzyka / Music Julia Magdalena Stefańska Kamila Radimersky Pagan Rituals Iceland Tłumaczenie / Translated Maciej Kleparski Lokalizacje / locations Spirit Farm Islandia / Iceland Sólsetrið Islandia / Iceland Białogród Polska / Poland LIGHT KEEPER FILM www.lightkeeper.pl
Korzenie / Roots - dokument -  English subtitles
10:01

Korzenie / Roots - dokument - English subtitles

Film dokumentalny "Korzenie". English text below polish version. Wiele lat pracowałem nad tym tematem. Zaczęło się od fascynacji szamanizmem w Peru i Meksyku. Fotografowałem również festiwale Słowian i Wikingów. Wcześniej studiowałem na Uniwersytecie Warszawskim Archeologię Ameryki, w tym Antropologię Religii. Dopiero praca antropologiczno-etnograficzno-fotograficzno-filmowa w Peru, Meksyku i Gwatemali spowodowały głębsze zrozumienie tematów ceremonii i rytuałów rdzennych kultur. Przeżycie ceremonii wśród Majów, Azteków, Mazateków i Huicholi w Meksyku, spowodowało odczuwanie tego jak to mogłoby wyglądać na terenie dawnych Słowian. ​ Poprzez kontakty dotarłem do Białogrodu, prywatnej osady warownej z X wieku. Oczywiście, odtworzonej w jak najlepszy sposób przez wielu pasjonatów tamtych czasów i historii Słowian. Filmowałem Jare Gody, Noc Kupały, Święto Plonów, Dziady, Szczodre Gody. Białogród to miejsce, gdzie naprawdę dba się o szczegóły. O każdy detal stroju czy zabudowy grodu. Jako fotograf doceniam każdą chwilę w tamtym miejscu. Jako filmowiec starałem się złapać tamten czas w najlepszy możliwy dla mnie sposób. ​ I z tych moich poszukiwań zmontowałem krótki film dokumentalny, który jest kwintesencją duchowości pierwotnej. Więcej o filmie: https://www.lightkeeper.pl/roots I have been working on this documentary film for many years. It started with a fascination with shamanism in Peru and Mexico. I also photographed the festival of Slavs and Vikings. Previously, I studied Archeology of America at the University of Warsaw, including the Anthropology of Religion. And finally, anthropological, ethnographic, photographic and film work in Peru, Mexico and Guatemala resulted in a deeper understanding of the themes of ceremonies and rituals of indigenous cultures. Experiencing ceremonies among the Maya, Aztecs, Mazatecs and Huichol in Mexico is a service to move as in the place of the ancient Slavs. Programs filled out for Białogród, a private fortified settlement from the 10th century. Of course, recreated in the best possible way by many enthusiasts of those times and Slavic history. I filmed Jare Gody, Kupała Night, Harvest Festival, Dziady, Szczodre Gody. Białogród is a place where you really care about details. For every detail of the outfit or castle buildings. As a photographer, I appreciate every moment in that place. As a filmmaker, I was trying to reach that time in the best way for me. Directed, filmed, edited, color corrected by Krystian Bielatowicz Music by JAR Translation: Kinga Baranowska Special thanks to Katla, Dziadosz, Jarosław Ingwar Jarecki Production in Białogród - a fortified stronghold from the 10th century, Poland LIGHT KEEPER FILM www.lightkeeper.pl
Operacja Widmo / Operation Ghost - dokument English subtitles
12:15

Operacja Widmo / Operation Ghost - dokument English subtitles

Podczas swoich podróży wszędzie spotykam się ze śmieciami, z plastikiem. Nie potrafimy zatrzymać całkowicie produkcji produktów będących wynikiem przetworzonej surowej ropy. Można sobie wyobrazić koniec naszej cywilizacji, kiedy zniknęłyby prawie wszystkie dobra, jakimi dysponujemy. Choć wystarczy używać swoich toreb na zakupy oraz kupować ubrania z naturalnych materiałów. I to już jest pierwszy krok. I kiedy przychodzi do mnie możliwość opowiadania takich historii jak sieci widmo, to cieszę się z tego, że taka opowieść poszerza naszą świadomość o tym problemie. Gdzieś w głowie może pojawi się refleksja, chęć niewielkiej zmiany w swoim życiu. @LightKeeper z @fundacjamare, @AkademiaMorskaWeb i @biotherm zrealizował krótki dokument na temat sieci widmo. W najnowszych badaniach opublikowanych w październiku 2022 roku oszacowano, że globalnie każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 78 tys. km 2 różnego rodzaju sieci połowowych stanowiących zagrożenie dla ekosystemów morskich. Potocznie nazywane „sieciami widmo” zagubione narzędzia połowowe stanowią jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem, a także stają się śmiertelnymi pułapkami dla ryb, ptaków czy ssaków morskich. Celem OPERACJI WIDMO – wspólnego projektu Fundacji MARE i marki Biotherm pod patronatem merytorycznym Politechniki Morskiej w Szczecinie - jest przyczynienie się do rozwiązania tego problemu w skali lokalnej, na Morzu Bałtyckim. Efektem wspólnego działania jest wydobycie m.in. 2 400 metrów kwadratowych nylonowych sieci stawnych - potencjalnie najbardziej niebezpiecznych dla środowiska morskiego. Reżyseria, zdjęcia, montaż: Krystian Bielatowicz @LightKeeper Zdjęcia podwodne: Maciej Marcinkowski, Andrzej Górnicki W filmie wystąpili: Adrianna Wisińska, Biotherm Olga Sarna, Fundacja MARE Marcin Szymczak, Politechnika Morska w Szczecinie Izabela Bodus-Olkowska, Politechnika Morska w Szczecinie Artur Dankowski, nurek techniczny (FU Dalba) Maciej Marcinkowski, nurek filmowiec Jacek Serwa, nurek techniczny (FU Dalba) Jacek Sałapa, Politechnika Morska w Szczecinie Mateusz Olejnik, Politechnika Morska w Szczecinie Arkadiusz Tomczak, Politechnika Morska w Szczecinie Specjalne podziękowania dla: Małgorzata Kosowska, Adam Krewski, Czesław Krewski, Patrycja Nowakowska, Sławomir Paćko, Marcin Pawełczyk, Paweł Rybicki, Jacek Sałapa, Maciej Turski, Grzegorz Zaniewicz
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Czarny YouTube Ikona
bottom of page