top of page
FOTOGRAFIA TO MOJE DNA

Moje fotografie to najczęściej długoterminowe ​projekty. Poniżej przestawiam swoje autorskie projekty, niektóre z nich były publikowane w National Geographic.

Część projektu to wielkoformatowe portrety osób, które autor spotkał przemierzając Meksyk. Upozowane, nierzadko z rekwizytem w dłoni są świadectwem tego, z jakimi pytaniami autor zmagał się, obserwując tamtejszą rzeczywistość.

min-008.jpg
KORZENIE - publikacja wkrótce

Jako archeolog z wykształcenia moje zainteresowania etnografią i antropologią religijną zaprowadziły mnie jako fotografa do poznawania rdzennych kultur i ich korzeni. 

 

Projekt rozpocząłem w 2009 roku. Bohaterami są Aztekowie (Mexica) oraz Majowie ze społeczności: Lakandon, Tzeltal, Tzotzil i Majowie z Jukatanu. Obserwowałem swoich bohaterów aż do 2021 roku, kiedy wykonałem ostatnie fotografie. Odbyłem podróże po Meksyku, Gwatemali i Belize. Projekt przedstawia nie tylko obrzędy i ceremonie indiańskie, ale również ich życie i przestrzeń w jakiej żyją. 

min-23.jpg

Często fascynują mnie historie ludzi. I mam wielką potrzebę poznania ich i doświadczenia ich przestrzeni życia. Tak było w przypadku bacówki w Jaworkach, w Pieninach. Z bacą Wojtkiem i juhasem Stanisławem stworzyliśmy nierozłączną nić. A zaczęło się to wszystko w 2003 roku. Od tamtego czasu wciąż wracam i wciąż fotografuję.

min-2855.jpg

Historia o wypalaczach węgla zmierza do końca. Ten zawód praktycznie zanikł w Polsce. Pierwszą historię opowiedziałem w 2006 roku w formie fotoreportażu. W 2017 roku zrealizowałem film dokumentalny. I to był już ostatni czas na zapisanie tej historii. Myślę, że materiały, które wykonałem były jednymi z ostatnich.

min-0267.jpg
BOGOWIE ANDÓW - publikacja wkrótce

Odkąd pamiętam interesowałem się bardzo starożytnymi cywilizacjami, a szczególnie Inkami. ​I z tego powodu studiowałem Archeologię Ameryki Południowej, specjalizując się właśnie w Inkach. 

Podczas studiów zebrałem materiały i zapisałem w zeszycie historie, które chciałbym sfotografować. I poleciałem na ponad 3 miesiące do Peru.

Rok później pracowałem nad dużym materiałem dla National Geographic, który okazał się spełnieniem z mojego dzieciństwa. Fotografowałem potomków Inków.

min-6582.jpg
ADAM I EWA - publikacja wkrótce

Esej fotograficzny o małej wsi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Polsce. Adam i Ewa. Nie potrafimy od nich uciec. Tkwią w naszych umysłach, ciałach, powietrzu, mieszkaniach, na polu. Nie jesteśmy doskonali. Często nie wystarcza nam sił, by nie stracić naszej dziecięcej werwy do życia szczęśliwego. Epoka komunizmu ukształtowała naszą rzeczywistość w kolorystyce dość ponurej. Nasze wnętrza, skurczone po niekorzystnym kursie i praniu, są, jakie są.

 

Ten zbiór fotografii jest osobistą pamiątką. Fotografowani ludzie to sąsiedzi. Fotografowane miejsca to znajome ścieżki.

min-.jpg

Meksyk w jakimś sensie stał się dla mnie drugim domem. W 2020 roku mieszkałem na Jukatanie ze swoją rodziną. A od 2009 roku systematycznie tam wracam i fotografuję oraz filmuję.

min-02995.jpg
NEW YORK CITY - publikacja wkrótce
min-6257.jpg

Fascynowałem się tą wyspą od liceum, kiedy obejrzałem prezentację z podróży pewnego nauczyciela. I tak po kilkunastu latach trafiłem na Kubę. 

To była krótka podróż. Z mojej perspektywy powierzchowna. Jednak fotografia uliczna zaspokoiła moje marzenie. Spacery ulicami Hawany to było jak cofnięcie się w czasie.

min-00986.jpg
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Czarny YouTube Ikona
bottom of page